Browar Nepomucen z malého poľského mestečka Jutrosin má už čo-to odvarené. Pokochať sa môžete nielen rôznymi pivnými štýlmi, ale aj peknými kreslenými etiketami. Ja som sa dostal k ich Sweet & Sour Smoothie IPE.
28.01.2021 10:57 | adrik & bobo
Konečne som sa dostal k produkcii všade tak vychvaľovaného prvého nealkoholického pivovaru Nilia z Liptovského Mikuláša. A veruže mi mnoho ľudí s očakávaním potvrdilo (niektorí dokonca prevádzkujú vlastné podniky), že by radi podporili slovenského výrobcu nealkoholického piva (nebavíme sa o farebných plechovkách sirupových vôd z veľkých pivovarov).
Ja viem. Mnohých už asi nebaví čítať chválospevy na BrewDog, alebo u nás na Zichovce. Ale na produkciu škótskeho pivovaru BrewDog mám proste slabosť. Možno je to tým, že pri prvom napítí Punk IPY sa úplne zmenil môj pohľad na pivo, takže možno bez nej by v Európe neexistovalo toľko nových pivovarov, ktoré sa neboja experimentovať a tým pádom ani táto stránka. Aj keď som od nich posledný čas pil zopár priemerných kúskov, resp. pív, z ktorých som nepadol na zadok, stále však spozorniem, ak sa pustia do novej kooperácie. A že ich je ...
25.01.2021 22:21 | adrik & bobo
Spojením pivovaru Čierny kameň a muštu z rodinného vinárstva Domin & Kušický vznikla u nás nie ešte tak rozšírená Brut IPA s menom Pivnot.
22.01.2021 11:40 | adrik & bobo
Niekedy človek ani poriadne nevie, ako sa k niektorým pivám dostane. To je aj prípad jedného z najnovšie otvorených pivovarov na Slovensku - Podpolianskeho Pivovaru Dobronay, ktorý sídli v Detve. Hneď sme skúsili celú ich produkciu. Vďaka za dovoz Ixo!
21.01.2021 22:47 | adrik & bobo
Ďalšie netradične vydumané pivo uvarené v kooperácii Šilker´s Brewery a Beermalade. Pastry Stout, ktorý sa inšpiroval Schwarzwaldskou višňovou tortou.
18.01.2021 22:28 | adrik & bobo
Po čase opäť niečo od bardejovského Berhetu. A ako pozerám na čiarový kód, všetky pivá už zrejme varia na Slovensku.
Čierny kameň je názov pivovaru sídliaceho v obci Liptovské Revúce. Aj keď stále fungujú v skúšobnej prevádzke, na ich produkciu natrafíte nielen vo vlastných prevádzkach v Ružomberku alebo v spomínanej obci. Asi päťkilometrová odbočka z Liptovskej Osady (cestou z Donovalov na Ružomberok) za to určite stojí. Útulný penziónik v objatí Malej Fatry a Nízkych Tatier s reštauráciou a vlastným pivom. Jednoduchý jedálny lístok (na tie maličké priestory úplne postačujúci), ale potešil vyprážaný syr, ktorý na tom lístku nebol. V čase našej návštevy mali na čape tri vlastné pivá (ležiak, Märzen a IPA) plus plnú chladničku. Z nej sme si domov zobrali dva kúsky - Ďateľ z Marsu 14° (Nefiltrované a nepasterizované vrchne kvasené svetlé pivo, špeciálny ležiak (?) typu American India Pale Ale.) a Electric sofia 13° (Nefiltrované a nepasterizované vrchne kvasené svetlé pivo typu Grapefruit India Pale Ale.).
Po takmer tri štvrte roka dobré správy aj z nášho mesta. Pivovar Šemrák, ktorý už mnohí - vrátane mňa stihli pochovať, začal svoje pivá plechovkovať. Hneď som si šiel po ich rokmi oceňovaný ležiak, ktorý kvasí v otvorenej spilke a v ležiackom tanku zreje minimálne 90 dní.
Mám rád kooperácie. Tak by to celé vlastne malo fungovať. Žiaden konkurenčný boj a podrážanie sa, ale priateľské držanie spolu. Viem, dobre sa mi o tom píše od stola. Poďme radšej na pivo, alebo ak chcete, jačmenné vínečko. V tomto prípade sily spojili Londýnčania Weird Beard Brew Co. a Švédi Electric Nurse, pohrali sa s názvami svojich pivovarov a urobili hneď niekoľko druhov tohoto Barley Wine. Ku mne sa dostala jeho čistá verzia.