Pre mňa najsympatickejší rakúsky pivovar Brew Age, časť tretia. Do tretice všetko dobré, preto som tentoraz zamieril poriadne vysoko. Na Barleywine s obsahom alkoholu 10%, pričom ho v tomto pivovare s týmto vysokým číslom nevynieslo ani do top trojky.
Citrine je pivo varené v pivovare Herrenwald v Malej Ide neďaleko Košíc v spolupráci s Padre Brewing company. Poďme teda rovno na neho.
19.11.2020 22:49 | adrik & bobo
Po krátkej odmlke sme tu znova so spoločnými hodnoteniami.
Voľba padla na Juicy NEIPU od kočovníkov Damian Gypsy Brewery, ktorá bola navarená v sokolovskom Permone. Pod čiarou musím napísať, že na Slovensku tento štýl úspešne zvládlo minimum pivovarov. Ako sa to podarilo Damiánovcom?
"S modrou pilulkou všetko skončí, prebudíš sa doma a budeš veriť, čomu budeš chcieť. Ale s tou červenou zostaneš v ríši divov. A ja ti ukážem, ako hlboko králičia nora vedie." vraví Morpehus Neovi v kultovom Matrixe.
Ja som si ako posera vybral tú modrú - Blue Pill od Poliakov Deer Bear. Teda nemal som ani veľmi na výber, zlákala ma etiketa (pochválen buď) a že existuje aj Red Pill, som sa dozvedel až z internetu. Na moje prekvapenie je modrá pilulka dvakrát tak nachmelená ako červená.
Poľský pivovar Perun, situovaný niekoľko kilometrov južne od Varšavy, by svojou pestrou ponukou skryl nielen väčšinu slovenských pivovarov. Pokiaľ mi ešte pamäť slúži, toto je moje prvé pivo od nich a hneď Hazy Sencha Earl Grey IPA. Pekné prvé stretnutie, nie? Je pravdou, že čajové IPY cielene vyhľadávam (samozrejme ak ich pivovar varí), takže som bol na tento čajovo - pivný mok celkom zvedavý. Snáď sa mi raz podarí naraziť aj na ich Braggot alebo Barley Wine.
Koľko druhov ÍP vlastne existuje? Podľa BJCP len deväť. Vďaka šikovným ľuďom sa však v tomto štýle dajú bez väčšej námahy nájsť nové - ešte nezaradené podkategórie, nehovoriac o rôznych hybridoch a ochutených odrodách. Aj keď som sa už stretol naozaj s kadečím, nie všetky takéto pokusy ale musia nutne dopadnúť zle. To je prípad piva Jasmine IPA, ktorý som našiel v nemeckom Kauflande. Navarené bolo u kanadských Steamworks a asi netreba polemizovať o tom, či ide o mikropivovar, ak vedia zásobovať hypermarkety na druhej strane Atlantiku.
Ďalšie pivo od poľských kočovníkov Hopito, pri ktorom ma na kúpu zlákala pekná kreslená etiketa. Dá sa na ňu čumieť v kuse a stále na nej nájdete nejaký nový detail. A či pri nej zacítite aj rytmus mestskej džungle na východnom pobreží?
Na spontánne kvasené pivo vyrobené v kooperácii pivovaru Shenk a vinárstva Strekov som mal zálusk už dávnejšie. Jedného dňa mi napísala moja východo-západná spojka, že či mi má niečo z Bratislavy doniesť. A voľba padla práve na tento pivovar. Poznáte ich slogan? "Pretože vo víne je pravda a v pive zas sranda." Ale späť k príbehu. Vyložil ho s celkom vážnou tvárou a slovami: "Predali mi staré pivo" Tak sme o tom trochu pokecali, pomenili pivá a ja som celý víkend odpočítaval sekundy, kedy budem mať tento skvost v pohári. Dík Vlado!
Pivovar Tiny Rebel funguje vo Walese od roku 2012 a neprevádzkujú tam len svoj pivovar (v 2017 sa stihli presťahovať do nového pivovaru), ale starajú sa aj o niekoľko vlastných podnikov. Za ten čas si isto natrafil na ich kreslené plechovky. Napríklad ako ja naposledy na ich NEIPU Holy Hand Grenade.
29.10.2020 17:54 | adrik & bobo
Reštauračný pivovar Hostinec navštevujeme od jeho začiatkov. Doslova od prvého dňa. Vyskúšali sme tam takmer každé, ak nie naozaj každé pivo, ktoré v ňom bolo navarené. Najnovšie sa dali aj na spodne kvasené pivá (predtým sa 10° a 12° "tvárili" ako ležiaky, ale boli to vrchne kvasené ejly), tak sa poďme spolu na to pozrieť, ako sa im to vydarilo.