Pivné zatemnenie (87/100)
12.10.2020 22:36 | adrik
Dnes sa pozrieme na tretie a zároveň posledné pivo z Temného packu od zivepivo.sk, a to na Irish Stout v podaní Jabloneckého pivovaru Volt, od ktorého už mám čo - to poskúšané.
Dnes sa pozrieme na tretie a zároveň posledné pivo z Temného packu od zivepivo.sk, a to na Irish Stout v podaní Jabloneckého pivovaru Volt, od ktorého už mám čo - to poskúšané.
Na pivný štýl Berliner Weisse nie je problém naraziť už ani Slovensku. V Nemecku je často podávané s pridaním sladkého sirupu ochuteným napríklad malinami. A to je práve prípad piva nazvaného Kyseláčik od popradského Minipivovaru Tatras, ktorý pod Tatrami oficiálne funguje od roku 2016.
Keď už ten Oktoberfest nie je, tak voľba padla aspoň na Märzen od Holíčskeho Pivovaru Wywar, ktorý je stále zárukou kvality. A ako dopadol? Dá sa s ním spraviť Oktoberfest aj doma v obývačke?
Pizza a pivo. Pre mnohých ideálna kombinácia. Aj keď existujú pivá s pizzou v zložení, tak v tomto je našťastie iba na etikete. A že tá nepredáva! Ako pozerám na ďalšie plechovky z tohoto browaru (kreslí ich nejaký šialenec - myslené v tom najlepšom zmysle slova), určite táto od Hopita nebude jediná.
Do siete ďalšej spoločnej degustácie sa nám chytilo benefičné pivo Zkruhovec. Ide o kooperáciu nadácie Zkruhu, ktorá už 10 rokov organizuje charitatívne tattoo happeningy a Rodinného Pivovaru Zichovec. 50 % z predaja bude venované rodinám, ktoré to naozaj potrebujú. Tak hajde všetci na pivo!
Chladnejšie počasie priam vyzýva k ochutnávaniu silnejších a komplexnejších pív. Nie žeby som mal v lete problém dať si nejaký Stout alebo Porter alebo niečo ešte silnejšie, ale drvivá väčšina týchto pív nie je proti smädu a ak chce človek aspoň chvíľu vydržať v spoločnosti ... :)
Nedávno som sa dostal k Imperial Stoutu od známeho košického domovariča Drahoša aka Drahor (dík!). Poďme si teda sami navzájom honiť egá.
Na viedeňský pivovar Brauwerk Wien sme natrafili náhodou pri "nákupoch" v pri tranzite cez túto metropolu. Pivovar s podnikovou predajňou, v ktorej okrem vlastnej produkcie ponúkajú od europív rovno z paliet, pivných suvenírov, čapovaného piva až po rôzne pivné šialenstvá, nájdete na adrese Ottakringer Platz 1. Výber padol okrem iných na Red impact (príjemne nakyslastý Flanders Red), Crown Princess (trochu viac nasladlý, ale hrejivý Imperial Vienna Lager) a Freakshow Cucumber - Berlinee Weisse, pri ktorom zrejme tušíš, čo doňho bolo pridané.
Holíčsky Pivovar Wywar môžeme zaradiť medzi pivné stálice nielen u nás, ale veľkej obľube sa teší aj v susedných Čechách. Pozdravujem hlavne do Brna.
V ďalšej časti nášho seriálu sme sa pozreli na ich Black IPU.
Síce som zatiaľ najdôležitejšieho ťahača ukrajinskej pivnej scény nenašiel, zopár adeptov by sa určite našlo. Jedným z nich môže byť aj kyjevský pivovar Varvar brew. Od polovice roku 2015, kedy oficiálne vznikli, stihli pričuchnúť k bársakému štýlu, aký si len vymyslíš. Od ležiakov, ochutených pív, kyseláčov, všetkých druhov íp, až po také remixy ako tabakový baltic porter, pumpkin porter alebo barrel aged barley wine. Veľká škoda, že z ich produkcie je vo fľašiach dostupná poväčšine iba základná rada (14 pív), na tie experimentálne (77 pív!) treba vlastniť pas :)
V ťažkých časoch (tento rok) vznikol (zatiaľ) kočovný pivovar Atomic Brewery a toto je moje prvé pivo od nich. Páči sa mi celá koncepcia od názvov pív, etikiet až po osobnosti. Na tejto nájdete jedného z najväčších vedcov všetkých čias s citátom "More the Knowledge, lesser the Ego. Lesser the Knowledge, more the Ego" (čím viac vedomostí, tým menšie Ego, čím menej vedomostí, tým väčšie Ego). Zatiaľ mi je záhadou, kde svoje pivá varia, ale držím palce, aby sa raz prepracovali aj k vlastnému pivovaru!