Ďalšia šleha od bláznov zo Zichovského pivovaru, tentoraz uvarená v kooperácii s Falkonom (pre mňa momentálne dva top české pivovary). Že vraj Sour NEIPA so škoricou. Kde a kedy to skončí? Ja dúfam, že nikdy. Poďme teda na to!
Už som to niekoľkokrát písal aj na iných portáloch a budem sa zase opakovať: V Zichovci nevedia navariť normálne obyčajné pivo! Stále to sú len úplné pomätenosti v tom najlepšom slova zmysle, ktoré vždy s nadšením vyskúšam. A že toho už povymýšľali. Hoci nie som vôbec kávičkár, siahol som aj po ich kávovom kyseláči, aj keď som už niečo podobné pil od ich kolegovcov z pivovaru Falkon.
Ďalší výukový víkend prešiel mihnutím oka. Dobratie kvasiniek, ležania, plnenia, ale hlavne historky z "fachu" ako napríklad trojdňové ležiaky alebo arzén v pive. Šťastie, že som za bolšievika pivo ešte piť nemohol ...
Craft Beer Bottleshop & Bar (Zelný trh 250/14, 602 00 Brno-střed) je koncept výčapu a pivotéky v tržnici v strede Brna (neviem ako inokedy, ale cez vianočné trhy tam bol nenormálny klaustrofóbický nával), v ktorej sa popri horách všetkých tých Zichovcov, Clockov, Matušiek a Lucky Bastardov dá nájsť v chladničke aj niečo unikátnejšie. Napríklad Russian Imperial Stout od pivovaru Továrna zo stredočeského mesta Slaný. A keďže ja tento štýl môžem, tak nebolo o čom.
Mangovú milkshake IPU (na fľaši to mám fixkou prepísané na IPL (?)) vydumali a na trh uviedli Bardejovčania Berhet. Narozdiel od NEIPY alebo hazy IPY je hlavnou ingredienciou milkshake (smoothie) IPY laktóza. Tá vytvára krémový charakter a úplnú neprehliadnosť. Do piva sa pridáva ovocie vo forme šťavy alebo pyré, ale tiež napríklad aj ovsené vločky či vanilka. Pozrime sa teda, ako dopadol tento slovensko - poľský pokus.
Nechajme zahraničie za hranicami a skúsme sa pozrieť na pokusy s nealko alebo nízkoalkoholickými pivami v našich končinách. Až na zopár svetlých výnimiek to je celkom bieda, teda pokiaľ nechcete piť chemikálie, ktoré vznikli pri výrobe iných chemikálii. Jedným z pozitívnych príkladov je Minimal Low Alcohol IPA od bardejovských kočovníkov Berhet, ktorí ju varia / nechávajú si ju variť v Poľsku.
Tretí blok výučby a konečna varíme pivo! Škoda, že len v úplne diy (do it yourself) pivovare, ale stále lepšie ako len preberať teróriu ...
Pri poslednej návšteve Brna sme nemohli vynechať návštevu Schrott baru (industrial bar and gallery, Křenová 291) nielen kvôli osadenstvu, ale aj výberu pív. Veľmi svojská atmosféra a točené pivá, ktoré u nás nemáš šancu zohnať. A keby sa ti málilo alebo nebodaj si si myslel, že si všetko ochutnal, tak v nabitej chladničke určite nájdeš niečo, čo ťa dorazí. Napríklad aj tento outmeal stout.
Ak si dobre pamätám, tak od kočovníkov Rye Island z Veľkého Medera sa ku mne ešte žiadne pivo nedostalo, takže keď som v chladničke pivotéky 100 IBU v Nitre uvidel dovtedy "neznáme" logo a rozšifroval, že ide o štýl AIPA (American India Pale Ale), nebolo o čom.
Druhý blok výučby za nami. V piatok sme sa zapodievali chmeľom a výrobou mladiny. Tentoraz nepadali žiadne "historky" z fachu. Škoda.